Tyto testy jsou rychlé a snadno proveditelné, a proto se často používají v prvních dnech onemocnění. Antigenní testy na chřipku detekují přítomnost specifických proteinů na povrchu viru chřipky, známých jako antigenní proteiny. Tyto testy jsou k dispozici jako tzv. rychlotesty. Antigenní testy na chřipku jsou obvykle spolehlivé, ale mohou mít vyšší míru falešně negativních výsledků než testy na chřipku založené na PCR (polymerázová řetězová reakce). Proto v některých případech může být nutné provést další testy na potvrzení nebo vyloučení chřipky.
Chřipka
Chřipka je infekční onemocnění způsobené viry chřipky. Tyto viry se šíří kapénkovou infekcí, kdy se virus dostává do těla ústy nebo nosem. Příznaky chřipky zahrnují horečku, bolesti těla, bolest v krku, kašel a rýmu. Tyto příznaky se obvykle objevují náhle a mohou trvat až týden nebo déle. Chřipka se léčí symtopmaticky, to znamená, že se léčí jednotlivé příznaky, nikoli nemoc jako taková. Jelikož se jedná o virovou infekci, nemá zde použítí antibiotik význam, pokud tedy k chřipce nenastoupí druhotná infekce.
Kmeny viru chřipky
Existují tři hlavní kmeny viru chřipky: A, B a C. Virus chřipky A se vyskytuje u lidí i zvířat, zatímco viry chřipky B a C se vyskytují pouze u lidí. Viry chřipky A a B jsou hlavními původci epidemií a pandemií chřipky.
- Chřipkové viry A jsou rozděleny na různé podtypy podle dvou antigenních proteinů na povrchu viru: hemaglutininu (H) a neuraminidázy (N). Například, H1N1 a H3N2 jsou podtypy chřipky A. Virus chřipky A je také nejvíce diverzifikovaný a může se vyskytovat u různých druhů zvířat, jako jsou ptáci a prasata, a může se přenášet na lidi.
- Virus chřipky B se mění pomaleji než virus A, a proto méně často vyžaduje aktualizaci očkovacích látek. Virus chřipky B se šíří pouze mezi lidmi.
- Virus chřipky C způsobuje méně závažné onemocnění než viry A a B a nevyvolává pandemie.
Poznámka k ptačí chřipce
Jak již bylo uvedeno u chřipkového viru A, je tento virus schopen mezidruhového přenosu mezi zvířaty a lidmi, což může vést k významým změnám, které by mohli vést k tomu, že imunitní systém nebude na takový nový virus vůbec připraven a virus se tak bude masivně šířit. Navíc by takový virus mohl mít nové vlastnosti v nepříznivém slova smyslu. Proto se tak intenzivně a drasticky zasahuje u ptačích a jiných zvířecích chřipek, které se na první pohled člověka netýkají. Z tohoto důvodu by ovšem také lidé s probíhající chřipkou typu A neměli chodit do ptačích chovů...