Typy vitamínu K
Vitamín K1
Vitamín K1 nebo-li fylochinon, je syntetizován rostlinami a přijímáme ho potravou v listové zelenině. Vitamín K1 je důležitý především pro srážení krve.
Vitamín K2
Vitamín K2 nebo-li menachinon, je produkován bakteriemi včetně baktérií našeho tlustého střeva. Vitamín K2 hraje důležitou úlohu v dějích mimo srážení krve, a to v metabolismu a mineralizaci kostí, v buněčném růstu a v metabolismu buněk cévní stěny.
Vitamín K2 se ještě podle počtu izoprenových jednotek dále dělí na MK-4 až MK-10. V rámci potravních doplňků se nejvíce vyskytují typ MK-4 a nově především MK-7, který by měl být účinnější.
Vitamín K3
Existuje ještě i vitamín K3 nebo-li menadion. Jedná se o syntetický vitamín K, který se v ČR nesmí používat pro lidi.
Nedostatek vitamínu K
Nedostatek vitamínu K vede k poruchám krevní srážlivosti, jak prokazují laboratorní testy měřící koagulační čas. Mezi příznaky patří modřiny, krvácení z nosu a dásní, krev v moči a ve stolici, nebo těžké menstruační krvácení. Nedostatek vitamínu K souvisí také s řídnutím kostí (osteoporózou) u žen po menopauze a zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny.
Donedávna se hledělo na vitamín K především v souvislosti se srážením krve a i doporučený denní příjem vitamínu K byl vztažen na vitamín K1. S tím jak se ukázalo, že vitamín K2 má jedinečné biologické funkce, která dosud nebyly popisovány, se ukazuje, že příjem vitamínu K v populaci nemusí být ideální. Ukazuje se, že požadavky pro zajištění zdravého metabolismu kostí a cévní stěny budou patrně mnohem vyšší, než je tomu u srážení krve a že současná doporučení nemusejí být dostatečná. Nicméně doporučený příjem vitamínu K2 není zatím oficiálně stanoven.