Kvalita a zdraví vlasů jsou zrcadlem stavu celého organizmu. Vlasy dokáží odhalit nedostatky vitamínů a minerálů v těle nebo i začínající nemoc. Jsou poměrně spolehlivou analýzou zdravotního stavu a aktuálního psychického i fyzického rozpoložení. Nejprve si tedy řekněme něco o správném jídelníčku a zdravém životním stylu pro krásné zdravé vlasy. V tomto článku se budeme zabývat následujícími body:
- Zdravý životní styl
- Doplňky stravy na vlasy
- Vypadávání vlasů (alopecie)
- Mastné vlasy
- Suché, lámavé vlasy a roztřepené konečky
- Lupy
Zdravý životní styl
Kondice vašich vlasů i celkový vzhled je přímo úměrný vaší fyzické i psychické kondici.
Možná si říkáte, že to není tak strašné. Když si sečtete všechny cukrovinky, kořeněná jídla, uzeniny, smažené a polotovary, které jste snědli za poslední měsíc, už si tak jistí nejste, že?
Dopřávejte tělu dostatek potřebných živin a ono vám to oplatí přívalem energie, zářivými vlasy i ladnými křivkami. Zaměřte se na vitamíny, minerály a všeobecnou pestrost jídel.
Jezte více bílkovin
Bílkoviny jsou základní stavební kameny buněk v organizmu. Když jich nebudete mít dostatek, vlasy vám začnou vypadávat. Vegetariáni často trpí vypadáváním vlasů, protože nekonzumují dostatek bílkovin. Kvalitní bílkoviny naleznete v mase (hovězí, vepřové, kuřecí) a méně kvalitní v potravinách jako jsou:
- luštěniny a těstoviny
- tofu
- mléčné výrobky
- proteinové nápoje (doplněk stravy)
Zbavte se stresu
Když budete ve stresu, vlasy vám budou padat stále dál. Musíte se naučit snížit hladinu stresu. Pokud máte stresující život, zkuste alespoň následující věci:
- Snažte se více spát. Nedostatek spánku způsobuje nárůst hladiny stresového hormonu kortizolu.
- Často cvičte.
- Zkuste meditaci nebo jógu. Zkrátka se naučte kontrolovat svůj dech.
Doplňky stravy na vlasy
Jelikož ne vždy je možné vše řešit zdravým životním stylem, pohodou a vyváženou stravou, nabízí se zde příležitost pro vyzkoušení ověřených doplňků stravy na podporu růstu a kvality vlasů. Zde se podíváme na nejčastější složky těchto přípravků.
Doplněk stravy methionin
Methionin patří mezi esenciální aminokyseliny. To znamená, že si ho tělo neumí vyrobit samo a musí jej tak získat z potravy. Zdrojem této aminokyseliny jsou například: maso, ryby, vejce, jogurty, ořechy, ale též obiloviny, včetně mladého ječmene nebo chlorelly pyrenoidosy. Methionin je významným antioxidantem a stojí také za vlastností těla, vylučovat odpadní látky močí.
Doplněk stravy biotin
Biotin je vitamín B, který podporuje růst zdravých a silných vlasů a nehtů. Doplňky stravy s biotinem se často prodávají jako přírodní léčiva proti padání vlasů. Když budete biotin užívat každý den, přispějete si ke zdravějším vlasům. Pokud nechcete užívat tablety nebo kapsle, jezte více potravin, které biotin obsahují – ořechy, játra, listová zelenina atd.
Doplněk stravy zinek
Zinek účinně reguluje činnost mazových žláz. V potravinách najdete zinek v zelenině, ústřicích, červeném a drůbežím mase, mléce i ořechách. V bohatém množství se zinek vyskytuje také v mořských řasách jako je kombu, wakame a nori, které jsou základem pro výrobu sushi.
Doplněk stravy železo
Železo obsahuje červené maso, játra, luštěniny a určitá zelenina. Železo je pro vlasy mimořádně důležitý minerál a jeho nedostatek (anémie) je hlavní příčinou vypadávání vlasů. Železo je zásadní v přenosu kyslíku po celém těle.
Doplněk stravy omega-3
Omega-3 mastné kyseliny tělo potřebuje k tvorbě nových vlasů. Když jich budete mít dostatek, vlasy vám porostou rychleji a kvalitněji. Omega-3 jsou v rybách, avokádu, extra panenských olejích jako je lněný, konopný či olivový a v ořechách. Využít můžete také kapsle s rybím olejem omega-3.
Antioxidanty
Antioxidanty ve formě vitaminu C, A a E. Když tělo zpracovává jídlo nebo je vystaveno agresivním vlivům z prostředí jako například cigaretový kouř, vytvářejí se volné radikály - oxidanty. Nejen, že tyto volné radikály poškozují buňky, ale mohou také přispět k rozvoji různých nemocí a zdravotních problémů. Antioxidanty jsou látky, které mohou pomoci odstranit volné radikály a tak zabránit případným škodám.
Tekutiny
Tekutiny, zejména pak čistá voda po celý den. Takto voda hydratuje nejen tělo, ale i celou pokožku včetně vlasových kořínků a odplavuje toxiny pryč z těla. Doporučuje se vypít minimálně 2 litry vody denně.
Vypadávání vlasů (alopecie)
Vypadávání vlasů je postrach většiny žen i mužů, ale bohužel, součást našeho každodenního života. Běžně denně ztratíme přibližně 80 vlasů, které však ihned nahrazují nové, takže si vypadávání vlasů všimneme maximálně na hřebenu nebo v odtoku v koupelně.
Nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen jsou hormonální změny, proto k němu dochází právě v období menopauzy nebo třeba v těhotenství. Vypadávání vlasů u žen je zcela normální. Ženy mohou přicházet až o 100 vlasů denně.
Vypadávání vlasů u mužů se v různé intenzitě vyskytuje nejčastěji po třicátém roku života. Příčin je hned několik. Důležitou roli hraje dědičnost a přeměna hormonu testosteronu na dihydrotestosteron, který oslabuje vlasové cibulky.
Další příčiny vypadávání vlasů jsou stres, nedostatek vitamínů a minerálů (vitaminy skupiny B, zinek, železo, měď a další), nevhodné diety a nesprávná péče o vlasy.
Jak zmírnit vypadávání vlasů
Používejte šetrné vlasové produkty
Když si všimnete, že vám padají vlasy, měli byste ihned přejít na přírodní šetrné produkty. Mnoho šamponů, kondicionérů, laků na vlasy a dalších vlasových produktů obsahuje chemikálie (silikon), které zatěžují pokožku hlavy a poškozují vlasová vlákna, volte raději ty bez sulfátů a alkoholu.
Kartáčováním vlasy lámete a vytrháváte, zejména pokud si je pročesáváte za mokra. Nejlepší je používat jemný řídký hřeben a opatrně vlasy pročesávat.
Pokud nechcete vlasy poškozovat, jemně si je otřete měkkým ručníkem (nedřete je ani neždímejte) a nechejte je uschnout přirozeně. Fénem byste vlasy spálili a vysušili. Pokud to je možné, nechávejte si vlasy takto volně uschnout po každém mytí.
Platí pro žehličky na vlasy, kulmy a další stylingové nástroje. Zvykněte si na přirozený vzhled vašich vlasů a neupravujte je. Pokud tyto nástroje skutečně chcete používat, nastavte si je vždy na nejnižší teplotu.
Těsné copy, vlny a vysoké culíky vlasy zatěžují již u kořínků. Naučte se nosit vlasy rozpuštěné a nenoste žádné těsné gumičky.
Můžete použít mandlový, kokosový, nebo třeba jojobový olej. Když si budete pokožku hlavy masírovat, podpoříte krevní oběh. Masírujte si hlavu vždy ve sprše konečky prstů. Začněte u čela a postupujte kolem uší. Zaměřte se hlavně na místa, kde vám vlasy padají nejvíce.
Komplexní potravní doplňky
Existuje také řada potravních doplňků s komplexním složením pro výživu vlasů, sloužící k doplnění všech potřebných látek pro upevnění vlasových kořínků. Například:
Léčba vypadávání vlasů
Nejoblíběnější léčivou látkou při padání vlasů je Minoxidil. Prodává se ve formě pěny nebo krému, který se nanáší na pokožku hlavy 2 x denně. Měl by začít fungovat během tří měsíců. Mnoha lidem pomohl zastavit padání vlasů, ale není zcela bez rizik. Jedná se o humánní léčivé přípravky a proto doporučujeme pečlivé pročtení příbalové informace.
Další možnosti jsou transplantace vlasů (nastřelení) nebo operace, kdy se v místech, kde vlasy vypadaly, kůže odstraní a znovu se sešije tak, aby pleš zmizela. Operační řešení má tu nevýhodu, že když se kůže roztáhne, roztáhnou se od sebe i vlasové kořínky a vlasy budou tím pádem řidší.
Mastné vlasy
Maz není úhlavní nepřítel vlasů a pokožky hlavy. Zajišťuje hydrataci pokožky a působí antibakteriálně. Pomáhá tak vlasům bojovat proti nezvaným bakteriím a hydratovat vlas od kořínku až po koneček.
Mazové žlázy jsou nezbytnou součástí každého vlasu i chlupu na lidském těle. Na každý kořínek vlasu se tak napojuje žláza, která ho mazem chrání před vysušením a bakteriemi. Za normálních podmínek je maz výživný a obsahuje množství tukových kapének, které mají za úkol hydratovat a chránit pokožku hlavy i vlasů.
Jakmile mazový váček začne vytvářet maz nadměrně, následují nechtěné reakce jako jsou mastné vlasy, zanícené pupínky a mastná pleť - tato nepřirozená reakce může mít hned několik příčin, ale vždy je jí nutné řešit s odborníkem.
Vznik mastných vlasů
- Mastné vlasy máte v rodině a je to tedy genetická predispozice.
- Ve vašem životě nastala divoká hormonální změna – vysadila jste antikoncepci, jste v přechodu, nebo čerstvá maminka.
- Vystavujete se dlouhodobě velkému stresu a nevyvažujete ho odpočinkem.
- Používáte nevhodnou vlasovou péči, která vám spíše škodí, než pomáhá.
- Stravujete se tučnými, smaženými a velmi slanými jídly.
- Neustále si vlasy češete a často si s nimi hrajete.
- Pokožku vysušujete zdlouhavým fénováním horkým vzduchem.
Profesionální šampony
Ten, kdo říká, že není vhodné mýt vlasy každý den, ještě nezažil opravdový problém s mastnou pokožkou hlavy a mastnými vlasy. Věta „čím více si vlasy myjete, tím více budou mazové žlázy produkovat maz“ je už dávno vyvrácený mýtus.
Záleží na správné péči s kvalitními a dobře zvolenými šampony případně vlasovou kosmetikou. Pak můžete umývat vlasy i každý den a neuškodíte si.
Vsadit byste měli na šampony, které jsou primárně určené na časté použití a jsou dostatečně jemné, hydratují a tím nedráždí pokožku hlavy k další obraně ve formě tvorby mazu.
Pokud vás trápí mastné vlasy až nesnesitelně, zkuste nasadit jako první kúru klasickým kopřivovým šamponem, který vlasy i pokožku dostatečně vysuší a přichystá je k další péči. Je velmi důležité jej po týdnu až dvou vyměnit za kvalitní profesionální šampon na mastné vlasy.
Suché, lámavé vlasy a roztřepené konečky
S velmi suchými vlasy se dnes potýká mnoho lidí. Suché vlasy jsou matné, bez lesku, na omak drsné, často se třepí nebo lámou a rozčesávání je obtížnější než u normálního typu vlasů. Pod mikroskopem by bylo patrné rozpraskání nejsvrchnější části (kutikuly), vlas je více oslabený, neboť není schopen odolávat vnějším vlivům.
Příčiny suchých vlasů
- Používání nevhodného šamponu,
- časté a neodborné barvení,
- úprava vlasů vysokými teplotami (kulmy, žehličky, fény, apod.),
- nízká produkce mazu v okolí vlasové cibulky,
- klimatické podmínky (extrémy slunce / vítr).
Péče o suché vlasy
- Vlasy po umytí nesušte fénem, ale nechte je volně uschnout.
- Vyhněte se mytí v příliš horké vodě a sušení vlasů ručníkem.
- Úpravu vlasů vysokými teplotami omezte na minimum, stejně tak barvení.
- Používejte speciální vlasové přípravky určené pro suché vlasy.
Vzhledem k dědičnému charakteru a tvaru vlasu je obtížné doporučit jeden šampon pro suché vlasy, neboť každému vyhovuje jiné složení a podíl jednotlivých vyživujících látek.
Pamatujte, že suché vlasy jsou nevyživené vlasy, proto mohou dopomoci přírodní olejové zábaly, hydratační masky a kondicionéry, které vlasy dostatečně vyživí.
Jemným poškozeným vlasům dopřejte přípravky s keratinem, který obnovuje přirozenou strukturu vlasu a podporuje růst. Vybírejte si takový šampon, který vaše suché vlasy posílí, zregeneruje buňky tvořící vlasovou kúru a navrátí vlasům pružnost a sílu.
Hrubším vlasům bez lesku vyhovuje například šampon s komplexem ceramidů, který navrací vlasům zdravý vzhled a krásu. Velmi účinně také smývá veškeré nečistoty, které se na vlasech po celém dni zachytí.
Roztřepené konečky (trichoptilosis)
Roztřepené konečky jsou charakteristickým problémem převážně dlouhých vlasů. Nejčastěji se třepení konečků vyskytuje u suchých, křehkých a lámavých vlasů. Konečky vlasů se nadměrně vysuší a působením tepelných, mechanických či chemických faktorů se začnou třepit do tvaru připomínající peří. Z jednoho konečku se vlas rozdělí do dvou, tří nebo více poškozených částí.
V současné době ovšem neexistuje žádná péče, která by roztřepení dokázala trvale zpět zacelit. V minulosti se roztřepené konečky upalovaly, avšak tohle řešení je zcela neúčinné a vlasům ještě přitíží. Můžete ale používat šampon na suché vlasy.
Lupy
Lidé trpící na lupy ví, jak dovedou tyto nevzhledné šupinky ve vlasech člověka potrápit. I když ve většině případů nepředstavují žádné zdravotní riziko, jsou především společenským problémem, kdy dokážou zkazit dojem z upraveného účesu i slušivého outfitu.
Přitom tvorba lupů ve vlasech se týká nás všech. Buňky pokožky hlavy se totiž neustále obnovují, což je běžný a přirozený proces u každého člověka. Ovšem v případě lupů se šupiny odumřelé kůže na hlavě odlupují v nadměrném množství.
Lupy dělíme na suché a mastné
- Suché lupy mají bílou barvu, jsou menší, tenké a většinou nesvědí. Jsou ale více viditelné a padají až na ramena.
- Mastné lupy jsou hrubší a mají nažloutlou barvu, zůstávají na pokožce, hůře se odlupují, a tudíž vedou k podráždění a svědění. Někdy mohou být potíže s mastnými lupy doprovázeny také nepříjemným zápachem u pokožky hlavy.
Co způsobuje tvorbu lupů
Většinou je sklon k tvorbě lupů dán genetickou predispozicí, hormonální nerovnováhou nebo špatnou látkovou výměnou, s čímž souvisí nadměrná aktivita mazových žláz. Důvodem tvorby lupů může být také přílišné dráždění a přesušování pokožky či chronická únava a stres.
Jak se zbavit lupů
Zbavit se lupů je běh na dlouhou trať a představuje komplexnější přístup k problému. Zahrnuje vhodné vlasové přípravky, správnou životosprávu s omezením stresu i únavy, a také podporu vlasové pokožky zevnitř - dopřát jí potřebné vitamíny a živiny.
Šampon proti lupům
Na pokožku hlavy s lupy patří kvalitní šampon se speciálním složením. Šampony proti lupům představují účinnou pomoc, ale je potřeba vybrat ten správný podle typu vlasů a povaze potíží. Při výběru šamponu proti lupům zohledněte také to, zda máte vlasy barvené a poškozené nebo zda jsou vaše vlasy suché, normální či mastné.
Šampon na mastné lupy
Hlavní zbraní šamponů na mastné lupy jsou účinné látky proti kvasinkám a protizánětlivé složky. Nejlépe se osvědčují vlasové přípravky obsahující selen, zinek, kyselinu salicylovou či ketokonazol.
Šampon na suché lupy
Na suché lupy, které jsou často zapříčiněné dráždivými přípravky, jsou vhodné šampony s hydratačními a zklidňujícími účinky. Obsahují účinné látky jako například panthenol, provitamin B5, vitamín E či různé oleje s hydratačními vlastnostmi.
Šampon na seboreu
Pokud trpíte seboreickou dermatitidou, jsou pro vás vhodné dermokosmetické přípravky obsahující antimikrobiální a antimykotické složky, které vám pomohou redukovat přemnožené kvasinky a nadprodukci kožního mazu a zároveň vám uleví od svědění. V boji proti nemoci seborea pomáhají šampony s výtažky z konopí.
Dětská seborea a lupy u dětí
Pokud jsou lupy suché, poukazují na citlivou a suchou pokožku hlavy. Péče o takovou pokožku by měla být velmi jemná a opatrná. Malé děti také často trpí dětskou seboreou, projevující se shlukem mastných a nažloutlých šupin. S dětskou seboreou si můžete poradit sami doma. Pouze pokud se stav nelepší nebo zhoršuje, vyhledejte pomoc svého pediatra.
Jak odstranit dětské lupy?
- Lupy nikdy neodstraňujte násilím.
- Na vlasovou pokožku dětí a kojenců vždy používejte dětské šampony pro citlivou pokožku, které jsou slabě kyselé a bez parfemace a chrání před vysoušením a podrážděním.
- Nepoužívejte šampon proti lupům či jiný přípravek určený pro dospělé. Mohl by jemné dětské pokožce ublížit.
- Před mytím vlásků šupinky změkčete olivovým, mandlovým, pupalkovým, měsíčkovým nebo jiným vhodným olejem a poté použijte jemný šampon pro děti.
- Dětské vlásky šamponujte jen jednou, ne dvakrát, jak jsme většinou u dospělých zvyklí.
- Po umytí vlásky jemně vyčešte.
Vhodný olej můžete lehce vtírat do postižené dětské vlasové pokožky a nechat působit i několik hodin. Při tvorbě lupů u dětí se vyplatí vyzkoušet změnu dětského šamponu a určitě je vhodné vyhnout se chlorované vodě v bazénech. Při vážných stavech se dostávají na řadu kortikoidy, které vám předepíše váš pediatr.
Shrnutí
- všeobecně platí, že vlasy jsou odrazem vašeho životního stylu
- je potřeba dbát na zdravou stravu a naučit se pracovat se stresem
- dostatečně spěte (7 – 9 hodin hlubokého spánku)
- používejte kvalitní a šetrnou kosmetiku přímo na váš problém
- vlasy nefénujte, ale nechte přirozeně uschnout
- nepoužívejte příliš často kulmy, žehličky a ani gumičky