Popáleniny patří mezi závažná a dlouhodobá poranění, která by neměla být nikdy podceňována. Proto si každoročně 8.10. připomínáme mezinárodní den boje proti popáleninám. Závažnost popáleninového úrazu je dána rozsahem a hloubkou postižení, věkem pacienta, lokalizací popálenin, způsobem úrazu, ale i celkovým zdravotním stavem konkrétního pacienta.
V následujícím článku si povíme o příčinách popálení (vč. statistiky), rozdělení popálenin na stupně dle hloubky, rozebereme si léčbu popálenin hned po úraze popálením i z dlouhodobého hlediska včetně první pomoci. A vysvětlíme si nejrůznější způsoby a techniky, které se u léčby popálenin používají.
Nejčastější příčiny popálenin
- U dětí do tří let jsou nejčastějšími příčinami popálenin opařeniny horkou vodou (čaj, káva, polévka, voda z rychlovarné konvice), které tvoří 60 – 70 % všech popálenin u dětí.
- Děti předškolního věku často upadnou do nádob s horkou vodou, strhnou ubrus s hrnkem s horkým obsahem nebo strkají prsty do elektrických zásuvek.
- U dětí školního věku opařenin ubývá, přibývá popálenin kvůli hoření (hry se zápalkami, hořlavinami, pyrotechnikou) a úrazů elektrickým proudem vysokého napětí (přelézání železničních vagónů, hry v blízkosti trafostanice).
- U dospělých to jsou hlavně pracovní úrazy zanedbáním bezpečnostních předpisů v práci. Popálení bývá způsobeno elektrickým proudem nebo manipulací s otevřeným ohněm. Závažným faktorem úrazu může být i požití alkoholu. Jednou z dalších příčin může být kouření v posteli a případné usnutí s cigaretou.
- U seniorů bývají časté pády na horké povrchy, vznícení oděvu, polití horkou tekutinou.
Statistika úrazů s následky popálenin
61 % horká voda (tekutina)
24 % popálení plamenem
3,9 % chemické popálení a poleptání
3,4 % elektrické popálení
1 % obyvatelstva je ročně léčeno kvůli popálení
40 % pacientů z celkového počtu jsou děti
97 % pacientů je léčeno ambulantně
3 % pacientů je hospitalizována
1 – 2 roky je průměrný věk popálených dětí
(zdroj: popáleniny.cz)
Stupně popálenin dle hloubky
Dle hloubky řadíme popáleniny do několika stupňů:
I. stupeň popálenin
Zarudnutí s lehkým otokem, popálení je bolestivé (nervová zakončení v pokožce nejsou zničena, je postižena pouze svrchní vrstva kůže – epidermis), změny jsou vratné, ke zhojení dochází spontánně bez viditelných následků během několika hodin či dní. Popálení může vzniknout přímým kontaktem s horkým zdrojem, ale i při vystavení kůže slunečnímu záření.
II.a) stupeň popálenin
Vzniká puchýř, postižení je bolestivé, hojení je spontánní do dvou týdnů. Postižená je nejen svrchní vrstva kůže epidermis, ale termické zranění zasahuje i do další vrstvy kůže – dermis.
II.b) stupeň popálenin
Zasažení hlubších vrstev kůže. Popálení je ještě bolestivější (nervová zakončení zčásti zasažena). Postižená plocha má smíšenou barvu od červené až po voskově bílou. Rány jsou mokvající. Léčba je obvykle konzervativní, hojí se 2 – 3 týdny. Může vznikat jizva, která se stahuje a je tak povrchově vystouplá.
III. stupeň popálenin
Nekrosa, postižení kůže v celé tloušťce, případně i podkoží, proto spíše nebolí. Popálenina má žlutou až hnědou barvu, střed popáleného místa je bílý. Hojení je pomalé, nutné je chirurgické řešení s použitím kožního štěpu.
IV. stupeň popálenin
Zuhelnatění, často jsou postiženy i hluboké struktury, svaly, šlachy, fascie, kosti. Popálenina má hnědou až černou barvu a je bez citlivosti. Tento typ popáleniny je nutné řešit s pomocí kožního štěpu. Chirurgickým řešením jsou často amputace postižených končetin.
Léčba popálenin
Způsob léčby popáleninového úrazu je určen specializovaným lékařem podle vyvíjejícího se celkového stavu i samotné popálené plochy.
První pomoc při popáleninách
V domácnosti nebo v přírodě se úraz stane raz, dva a vy v šoku rychle přemýšlíte, jak ošetřit popáleninu. Extrémní teplo se musí co nejrychleji zchladit a proto dejte postižené místo pod mírný proud studené vody. Místo chlaďte tak dlouho, než ucítíte úlevu, což může trvat i několik desítek minut.
Pokud místo nezchladíte, teplo zůstane v kůži a šíří se do hlubších vrstev a dráždí receptory tepla a bolesti. Na ochlazování není vhodný led, protože ještě více zhoršuje prokrvení postiženého místa. Při větších plochách použijte chladné a co nejčistší obklady, nevhodná je koupel v studené vodě, jelikož by mohlo dojít k podchlazení organismu.
U rozsáhlejších popálenin 2. stupně, 3. a 4. stupně a to i malého rozsahu vyhledejte lékaře nebo přivolejte rychlou záchrannou pomoc.
Péče o drobné popáleniny a spáleniny od slunce
Nejdříve okolí vydezinfikujte přípravkem, který neštípe, popáleniny jsou již beztak dost bolestivé. Ošetření má i kromě hojení i další významnou funkci. Nejen že udržíte ránu čistou, ale také snížíte nutnost používat antibiotickou mast.
Na popálení sluncem použijte regenerační přípravky s panthenolem. Pokud je místo bolestivé, lépe se nanáší právě sprej nebo panthenol pěna na popáleniny. Na postižené místo přípravek jen nastříkáte a necháte působit. Regeneraci podpoří i další složky přípravků po opalování jako allantoin, menthol a aloe vera a promazávající masti s regeneračním účinkem.
Lehčí popáleniny
Zde není lékařská péče nutná a poradíte si i doma. Patří sem popáleniny I. stupně, kdy je popálenina sice dost bolestivá, ale dá se snadno ošetřit. Po několika dnech se navíc pokožka zregeneruje a po popálenině není ani stopy. Naproti tomu u závažnějších popálenin je třeba lékařské pomoci a dlouhodobá a náročná léčba.
Závažnější popáleniny
Celou léčbu rozsáhlejších popálenin můžeme rozdělit na hospitalizační a ambulantní péči, ale budeme se také věnovat cestě od počátku, tedy od operačního sálu.
Zde vystupuje do popředí problém léčení popáleninové rány, kterou považujeme vždy za ránu otevřenou. Každé termické trauma by mělo být ošetřené lékařem, který je zhodnotí a rozhodne o dalším postupu léčení.
Na operačním sále se speciální technikou odstraní odumřelá kůže (nekrektomie) a posléze se přiloží kožní štěp z jiného místa na těle (autotransplantace).
Odstranění nekrotické kůže lze provést ostrou nekrektomií nebo pomocí 40% kyseliny benzoové (chemická nekrektomie). Na připravenou plochu se přikládá kožní štěp, který se odebírá z nepopáleného místa pacienta, nejčastěji ze stehen nebo hýždí pacienta.
První převazy se provádí na operačním sále, kde se převazuje jak transplantované místo, tak i odběrová plocha. Po přihojení transplantátu se pokračuje v převazech na oddělení až do úplného zhojení ploch, což si žádá dlouhý pobyt v nemocnici.
Hospitalizační období v nemocnici se dělí na tři časové úseky:
- Popáleninový šok – trvá řádově do druhého až třetího dne po popálení, na léčbu nejnáročnější období. K popáleninovému šoku dochází při popálení více než 15 – 20 % povrchu těla u dospělého a 5 – 10 % povrchu těla u dítěte (jednomu procentu povrchu těla odpovídá plocha dlaně). Příčinou popáleninového šoku je velká ztráta tekutin a porucha prokrvení orgánů.
- Období akutní nemoci z popálení – období trvá řádově dny až týdny. Akutní nemoc z popálení začíná po odeznění popáleninového šoku a je charakterizovaná bojem proti infekci, odstraněním nekrotického povrchu a následnou náhradou kožního krytu. V boji proti infekci je nejdůležitější imunitní ochrana organismu. V tomto období se pacient nachází v septickém stavu, nebo je průběh léčení provázen možnými infekčními komplikacemi – pneumonie, infekce močových cest apod. Popálená kůže ztrácí svou funkci přirozené bariéry proti infekcím, které nemusí být zvládnutelné ani antibiotiky
- Období rehabilitační – nejdelší období, trvá řádově měsíce až roky, takže se týká i domácí péče. Jde o nejvýznamnější období z pohledu pacienta a jeho spoluúčasti na další terapii po zvládnutí léčby popáleniny.
Lehké popáleniny, tj. popáleniny menšího rozsahu (u dospělých do 5 – 10 % povrchu těla, u dětí ve věku 3 až 10 let do 5 % povrchu těla, ve věku 0 až 2 roky do 3 – 5 % povrchu těla) můžeme léčit během krátké hospitalizace na standardním oddělení a posléze ambulantně pomocí pravidelných převazů, kdy pacient pouze dojíždí do nemocnice na převaz.
Způsoby léčby popálenin
K zabránění prohlubování popáleniny je důležité popálenou plochu chladit obklady se sterilní vodou.
V poslední době se využívá k primárnímu chlazení popálenin aplikace hydrogelů. Hydrogel je schopný předávat ráně vlhkost a přijímat i její sekret. Tím se v ráně vytváří vlhké prostředí, které stimulačně působí na hojení rány. Představuje rovněž účinnou bariéru proti infekci. Použití těchto prostředků je vždy zcela individuální, záleží na více skutečnostech (místo postižení, rozsah popáleniny).
Další fází konzervativní léčby je aplikace sulfadiazinových krémů, které pomáhají k odloučení odumřelé vrstvy kůže. Tyto krémy je nutné každý den vyměňovat, zároveň je vhodná před aplikací i očistná koupel.
Díky stálému vývoji medicíny máme k dispozici ještě další druhy speciálních krytí z oblasti vlhkého hojení, které je možné při léčbě použít. Jsou to různé druhy polymerových krytí, které zabraňují vysychání ploch, podporují rychlé a optimální hojení ran.
Další možností je použití absorpčního krytí z vláken hydrofiber a iontů stříbra, které taktéž zabraňuje vysychání ploch a navíc vytváří antimikrobiální prostředí.
Jednou z dalších metod, které je možno použít k doléčení již částečně zhojených ploch, je aplikace keratinocytů, což jsou kultivované kožní buňky pěstované in vitro (ve skle, zkumavce).
Techniky péče o popáleniny
Základním článkem péče o zhojenou popálenou plochu je každodenní promazávání postižené kůže. Postižená kůže se promazává zhruba 3x denně a současně s tím se provádějí tlakové masáže. Tlakovou masáží rozumíme stlačení plochy po dobu 10 sekund a to tak silně, že dojde ke zbělení plochy pod tlačícím prstem, což má za následek lepší prokrvení.
Součást tlakové terapie je celodenní používání na míru šitých elastických oblečků. Elastické návleky, vyráběné z pružného materiálu, vyvíjejí tlak na jizvu a tento tlak pomáhá jizevnatou plochu vyrovnávat.
Další důležitou součástí rehabilitace je dlahování. Dlahy jsou zhotovovány protetikem přímo pro pacienta a používají se v případě postižení míst, kde je třeba zachovat hybnost. Jedná se o oblasti kloubů, ale i o oblast krku. Používáním dlah předcházíme omezení pohybu v postižené oblasti. Dlahy se většinou nosí přes noc, při závažnějším postižení je možné používání celodenní.
Jednou z novějších technik je používání silikonových plátů. Silikon je zvláštní druh gelu, který jizevnaté plochy zvláčňuje a vyhlazuje. Pláty je možné, zejména na noc, vkládat pod kompresivní návleky. V současné době jsou dostupné ještě samoschnoucí silikonové gely. Silikon zároveň potlačuje svědění.
V některých případech mohou být prospěšné i odborně prováděné lymfodrenáže, akupunktura, akupresura a homeopatie. K dalším pomocným metodám patří léčba pomocí biostimulačního laseru nebo biolampy, na které pacient dochází co nejdříve po zhojení popálených ploch několikrát týdně.
Nedílnou součástí rehabilitace a péče o popáleniny je také protahování jizev například formou strečinku. Zpočátku může být protahování bolestivé, ale časem to přinese mnoho benefitů – jednak jizva bude vzhledově přijatelnější a druhak bude zlepšená hybnost a také se dá úspěšně vyhnout nebo alespoň oddálit rekonstrukčním operacím.
Důkladná rehabilitace je nejdůležitější během prvního roku po popálení, avšak péče o jizvu často bývá celoživotní záležitost. Ne vždy je každodenní cvičení jednoduché jak pro dítě, tak i pro jeho nejbližší okolí. Podle zkušeností s popáleninami se ale trpělivost a důslednost mnohokrát vrátí.
Mnohem důležitější než léčba popálenin je však důkladná prevence, aby k úrazu vůbec nemuselo dojít, protože jde o úraz, který je nevratný a často postihuje nejen tělo a s tím související psychiku (týká se převážně dětí), protože jste najednou jiní a okolí vás nemusí například ve škole přijmout, ale jde také o sociální aspekt, kdy v důsledku úrazu můžete přijít o práci (kvůli dlouhodobé rekonvalescenci).
