Možná někdy spěcháte a nestíháte pořádně zapít své léky, které užíváte. Věřte, že ze zdánlivě nevinné věci se může vyklubat nepříjemný problém. Věříme, že se taková situace stala téměř každému, i přesto byste se měli zamyslet nad tím, jak proces trávení léků vlastně začíná a na co byste měli dbát při každém užití léku. Nikdy neužívejte přípravky tzv. na sucho. Tableta nebo tobolka se může přichytit na stěně jícnu a může dojít k jeho poškození, případně může dojít ke zpoždění nástupu účinku, nebo k úplné ztrátě účinku. Existují samozřejmě i výjimky, kdy jsou tablety rozpustné v ústech a nebo se mají zapít pouze malým množstvím vody.

Čím zapíjet léčivé přípravky?

Na začátek bychom vás rádi upozornili na to, že bychom měli vždy přistupovat k danému léčivému přípravku individuálně, jelikož neplatí u každého stejná pravidla pro užívání. Měli bychom se vždy řídit radou lékárníka, případně příbalovou informací.

Voda a léčivé přípravky

Nikdy neuděláte chybu, když vaše léčivé přípravky zapijete sklenicí čisté kohoutkové vody. Pokud řešíte kolik vody, počítejte přibližně šest až osm doušků.

Mléko a léčivé přípravky

Existují léky, které se nesmí zapíjet mlékem, respektive nesmějí se v žaludku setkat s mléčným výrobkem, obecně to můžeme stáhnout na minerály, jako je vápník, hořčík, zinek, železo nebo hliník. Dochází totiž ke spojení léčiva a minerálů v zažívacím traktu za vzniku nevstřebatelného komplexu. Mezi typické přípravky, kde bychom měli být ostražití, patří také tzv. tetracyklinová a chinolonová antibiotika resp. chemoterapeutika nebo také přípravky ze skupiny bisfosfonátů na léčbu osteoporózy. Při užívání těchto přípravků není potřeba úplné vysazení mléčných výrobků, případně doplňků nebo léčivých přípravků s obsahem minerálů, ale je třeba dbát na dostatečný časový rozestup. Pro zjednodušení si pamatujte alespoň 3 hodiny.

Na druhou stranu se můžeme setkat s případem, kde se zapíjení mlékem doporučuje, jelikož mléko může významně snížit dráždění žaludku. Tohle se týká např. nitrofurantoinu (léčiva na infekci močových cest).

Citrusové nápoje a léčivé přípravky

Citrusy samotné, ale také džusy mohou ovlivňovat metabolismus (přeměnu) některých podaných léčiv. Obecně platí, že čím větší citrus, tím může být větší problém. To znamená, že největší problémy by mohly být při kombinaci léčivých přípravků s grepy a pomely. Většinou by se problém projevil prodloužením, případně zvýrazněním účinku/nežádoucího účinku. U některých přípravků může dojít také k ovlivnění vstřebávání. V poslední době se v této souvislosti hovoří i o jablečných a zeleninových šťávách.

Káva, černý a zelený čaj a léčivé přípravky

Tady může nastat vícero situací. Káva, černý i zelený čaj mohou snižovat vstřebávání přípravků s obsahem železa, takže je potřeba zachovat dostatečný rozestup od podané dávky a pitím těchto nápojů. Dále je nevhodné kombinovat tyto nápoje s léčivými přípravky používané při stavech dušnosti (astma, CHOPN), které obsahují účinnou látku theofylin. Jednak samotné tyto nápoje již obsahují theofylin, ale také kofein, což je látka strukturálně podobná, tudíž může dojít ke zvýšení účinku, případně výskytu nežádoucích účinků. U zeleného čaje se ukazuje možnost významného ovlivnění jak metabolismu, tak vstřebávání některých léčiv.

Alkohol a léčivé přípravky

Obecně bychom neměli kombinovat léky s alkoholem, jelikož jeho prospěšné účinky nepřevažují nad riziky. Některá léčiva mohou brzdit metabolismus alkoholu v těle, takže v kombinaci můžeme zažít velice nepříjemné stavy (zažívací obtíže, třes, bolest hlavy, nechutenství atd.), příkladem mohou být přípravky obsahující metronidazol a sulfamethoxazol. Dále tu máme skupiny léčivých přípravků (od bolesti, na spaní a jiné), kde může dojít ke zvýraznění tlumivého účinku. Zde hrozí dýchací obtíže vedoucí až k zástavě dechu. Musíme brát také v potaz zatížení našich jater.

Nápoje typu kola, perlivé vody a léčivé přípravky

Obecně se tyto nápoje nedoporučují, protože ovlivňují pH žaludku, ale najdou se i výjimky. U přípravků určených k léčbě mykotických infekcí se využívá kyselé povahy těchto nápojů, jelikož v kyselém prostředí dochází u těchto přípravků k lepšímu vstřebávání, a tím i k lepšímu dosažení potřebného účinku.

Shrnutí
 

  • měli bychom vždy přistupovat k danému léčivému přípravku individuálně
  • neuděláte chybu, když vaše léky zapijete sklenicí čisté kohoutkové vody, přibližně 6 - 8 doušků
  • minerály se nesmí zapíjet mlékem ani léky na léčbu osteoporózy
  • citrusy ovlivňují vstřebávání léků do organizmu
  • káva a alkohol ovlivňují metabolizmus a účinek léků
  • některé kyselé nápoje mohou být vhodné k zapíjení, zejména léčiv určených k léčbě mykotických infekcí
 

 
 
Pokud se Vám tento článek líbí nebo Vám pomohl, budeme rádi, když ho budete sdílet s přáteli na Facebooku nw. Děkujeme ;-)
 
 

hotline
Certifikovaný obchod
Překladač
GigaLekarna.cz