Volba léčivých přípravků u kojících žen je méně omezená než v případě těhotenství (o lécích v těhotenství jsme psali zde). Některé léky však mohou ovlivnit kojené dítě (např. hormony, léky ovlivňující centrální nervovou soustavu nebo ty, které potlačují imunitní reakce, i některá antibiotika), případně zvýšit nebo snížit tvorbu mléka. Naopak lokálně podávané přípravky je většinou možné podávat bez obav (s výjimkou jodových přípravků), neboť jejich množství v mléce je zanedbatelné. Ve většině případů je však vhodné konzultovat tuto volbu s lékařem, který zhodnotí individuální situaci - zváží poměr mezi rizikem podání léku a přínosem léčby pro matku. Neomezeně je pak možné použít níže uvedené přípravky v obvyklém doporučeném dávkování. Všeobecně se však uvádí, že pokud se stav po několika (cca 3) dnech nelepší, měl by stav posoudit ošetřující lékař. Každá infekce, kterou žena během období kojení projde, je pro dítě v podstatě přínosem, neboť je pro něj něco jako očkování. Setkává se tak s původci infekcí a jeho tělo si vytváří protilátky buď přímo, nebo je získává v mléce od matky.
Chřipka a nachlazení
V případě virových onemocnění platí u kojících žen podobné pravidlo jako u těhotných, tedy vyhýbat se kombinovaným léčivým přípravkům (zejména těm, které obsahují pseudoefedrin) a zvolit takové, které jsou cílené na konkrétní potíže – horečka, bolest hlavy, kloubů a svalů, bolesti v krku, kašel, rýmu a ucpaný nos, zalehlé dutiny apod.
Bolest a horečka
Léčivem první volby je paracetamol (např. Panadol®, Paralen®, Paramax®) v obvyklém dávkování. Z léčivých přípravků s ibuprofenem je aktuálně schválen jen Ibalgin® Rapidcap. Krátkodobě není vyloučeno ani podání kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin®, Aspirin®) . Pokud se stav ani po 2-3 dnech nelepší, je potřeba domluvit se s lékařem na další léčbě, případně nasazení antibiotika v případě bakteriální infekce.
Kašel vlhký neboli produktivní
Na vlhký kašel se doporučuje přípravek Prospan.
Kašel suchý čili dráždivý
Suchý kašel je způsoben přesušením sliznice krku a drážděním receptorů v této oblasti. Pěkně proto pomáhají bylinky, které obsahují slizy a zvlhčí krk. Například jitrocel, ve formě čaje či sirupu. Nebo je k dispozici homeopatická specialita na suchý kašel, lečivý přípravek Drosetux.
Bolest v krku
Stejně jako u těhotných žen je vhodné použít lokálně antiseptické léčivé přípravky, které dezinfikují ústní dutinu (např. Septilen®, Septofort®).
Průjem
Bez obav se podává diosmektit (Smecta®, Tammex®) a aktivní uhlí (Carbosorb®, Carbo medicinalis®). K obnovení přirozeného osídlení střeva se využívá Hylak® Forte. Během kojení se doporučuje užívání probiotik a to i z důvodu prevence kolik u kojeného dítěte. Objeví-li se horečka nebo se příznaky i po cca 1-2 dnech nelepší, je nutné obrátit se na ošetřujícího lékaře. Důležitá je osobní hygiena a dodržování dalších hygienických zásad, aby se minimalizovalo riziko přenosu infekce na kojené dítě.
Zácpa
Zácpa bývá spojena s obavami z vyprazdňování po porodu a se zvýšenou citlivostí poraněných nebo zašívaných tkání. Přesto je vyprázdnění střeva, zejména v prvních dnech po porodu, velmi důležité pro správné zavinování dělohy. Ke změkčení a upravení množství stolice (nepomohou-li běžná režimová opatření – dostatek ovoce a zeleniny s obsahem vlákniny, dodržení pitného režimu a přiměřené fyzické aktivity) se nejčastěji používají glycerínové čípky (Suppositoria glycerini, Dr. Müller® Pharma Glycerinové čípky), případně se podává laktulózový sirup (Laktulosa® Biomedica, Lactulosa® AL, Duphalac®). I v tomto případě jsou vhodným doplněním probiotika (Biopron®, ProbioLact®, Linex® Forte a další).
Pálení žáhy
Pálení žáhy nebývá v období kojení natolik časté jako v těhotenství, přesto se může čas od času objevit. Není-li tento problém každodenní, používají se léčivé přípravky, které neutralizují žaludeční kyselinu (Gaviscon®, Rennie®, Gasterin®, Anacid®). V opačném případě je vhodné navštívit ošetřujícího lékaře, který může doporučit další odborná vyšetření, na jejichž základě předepíše dlouhodobou léčbu.
Nadýmání
Nadýmání se kojící maminky snaží většinou předejít, nebo jej alespoň omezit na minimum volbou vhodných potravin, případně pravidelným užíváním probiotik. Také čajové směsi určené kojícím matkám obsahují bylinky, které nadýmání zmírňují (např. kmín, fenykl, anýz apod.).
Hemoroidy
Oblast konečníku bývá po porodu obzvláště citlivá. Pravidelná hygiena a péče je základem zmírnění obtíží a usnadnění hojení poraněné oblasti. K omývání jsou vhodné speciální přípravky s obsahem dubové kůry (např. jemný mycí emulze Herbalon®), léčba zahrnuje pravidelné používání mastí nebo čípků (Procto-Glyvenol®, Preparation H®, HemaGel® Procto). Závažnější případy, které se ani pravidelným ošetřováním nelepší, řeší chirurg nebo proktolog (odborný lékař zabývající se onemocněním konečníku).
Důležité upozornění
Informace uvedené na této stránce mají informativní charakter a jsou poplátné okamžiku, kdy byly sepsány. Přestože se na tomto textu podílelo několik lékárníků z GigaLékárna.cz, je důležité uvést, že informace jsou obecné. Příbalové informace u léčivých přípravků se průběžně mění dle nejnovějších poznatků a je tedy potřeba se řídit vždy informací uvedenou v příbalovém letáku u konkrétního přípravku a to v okamžiku, kdy jej budete chtít používat.