Těhotenství je v životě každé ženy významné a ne vždy bezproblémové období. V jejím těle vzniká nový život, vyvíjí se nový člověk. Dochází proto často k obavám, aby vše probíhalo bez komplikací a nedošlo k jakémukoliv narušení průběhu těhotenství a vývoje miminka. Za nejkritičtější období je z tohoto pohledu 1. trimestr (přesněji řečeno od cca 15. do 56. dne od početí), kdy se začínají vytvářet základy orgánů. Důležité je tedy dbát zejména v tomto období na bezpečnost podávaných léčivých přípravků či bylin, aby nedošlo k poškození plodu nebo ovlivnění funkce orgánů.
Nejčastěji podávané léčivé přípravky v těhotenství
Léčivé přípravky určené k dlouhodobé léčbě chronických onemocnění (např. vysokého krevního tlaku, cukrovky, astmatu, epilepsie apod.) je nezbytné konzultovat s ošetřujícím lékařem (praktickým nebo gynekologem, případně specialistou). V těchto případech je také nezbytné plánování těhotenství, neboť mnoho léčiv není v těhotenství s ohledem na bezpečnost plodu vhodných (jedná se např. o léčiva na epilepsii, vysoký krevní tlak či arytmie, warfarin). U ostatních léčivých přípravků platí „všeho s mírou“. Ke krátkodobému použití (obvykle 2-3 dny) mohou být níže uvedená léčiva užita bez obav. Trvají-li potíže déle, je dobré obrátit se na lékaře a další postup a léčbu konzultovat právě s ním.
Bolest a horečka
Lékem první volby je paracetamol (např. Panadol®, Paralen®, Paramax®). Lze jej použít při bolestech i horečce, a to ve všech trimestrech po nezbytně dlouhou dobu.
S omezením a pouze po dobu nezbytně nutnou lze pak použít ibuprofen (Ibalgin®, Ibumax®, Brufen®) a kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin®, Aspirin®), nesmí se však použít v posledním trimestru těhotenství.
Kašel
Kašel může být v těhotenství obzvláště nepříjemný. Ke konci těhotenství mohou záchvaty kašle dokonce vyvolat předčasný porod. Proto je velmi důležité jeho léčbu nepodcenit. Bohužel z důvodu, kdy se všichni výrobci kryjí před možnými riziky, jsou možnosti samoléčení velmi omezené. Doporučit Vám tak můžeme pouze jitrocelový sirup.
Bolest v krku
Při bolestech v krku se u těhotných používají především místně působící dezinfekční látky. Nedoporučují se kombinované přípravky s lokálními anestetiky a přípravky obsahující jód. Vhodnou účinnou látkou je aminotridekan (Septilen® - dříve Septisan®). S opatrností se dá použít chlorhexidin (Septofort®) nebo benzydamin (Tantum Verde®). Všechny přípravky ve formě pastilek slouží také k léčbě aft nebo jiných zánětlivých projevů v ústní dutině.
Chřipka a nachlazení
Chřipková a jiná virová onemocnění během těhotenství se léčí symptomaticky. To znamená, použijí se přípravky na bolesti či horečku, kašel, bolest v krku nebo ucpaný nos. Kombinované léčivé přípravky nejsou většinou vhodné, protože obsahují i takové látky, které se v těhotenství nedoporučují, případně jsou zcela zakázány. Léčba jednotlivých obtíží byla uvedena výše. Z nosních sprejů se pak volí převážně mořské vody či jiné, nejlépe hypertonické roztoky, které napomáhají uvolnit ucpaný nos při silném zduření sliznice.
Pálení žáhy a trávicí obtíže
Poměrně častým, přestože nezávažným problémem zejména v pozdějších stádiích těhotenství, je pálení žáhy. Bezpečně se dají použít neutralizační sloučeniny vápníku, hliníku a hořčíku, tzv. antacida, která neutralizují kyselinu v žaludku (Gaviscon®, Rennie®, Anacid®).
Tyto přípravky je možné použít i v případě trávicích obtíží a bolestí žaludku nebo pocitů plnosti. Ostatní potíže (žlučníkové koliky, křeče trávicího traktu, dlouhodobé bolesti žaludku atd.) je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Průjem
Průjem nebývá obvykle spojen se změnami, které provázejí těhotenství. Může být však způsoben dietní chybou, případně střevní infekcí. Pokud se jedná o méně závažnou formu, kdy není přítomna vysoká horečka, silné křeče v břiše, úporné zvracení či celkové vyčerpání organismu, které by mohlo ohrozit dítě, používá se obvykle diosmektit (Smecta®) ve formě prášku, který se rozpouští ve vodě. Čištěný jíl, který obsahuje, na sebe váže toxické látky a ty postupně spolu se stolicí odcházejí z těla. Ochranný efekt na sliznici zažívacího traktu je možné využít i při podráždění žaludku. Použít se dá také klasické „živočišné“ neboli aktivní uhlí (Carbosorb®, Carbo medicinalis®), případně po poradě s lékařem Hylak® Forte, roztok, který upravuje složení přirozené střevní mikroflóry a tím obnovuje normální funkci střeva.
Pokud se potíže se zpracováním potravy a vyprazdňováním objevují opakovaně a nejsou-li doprovázeny žádnými dalšími příznaky, které by svědčily o závažnějším onemocnění, je vhodné preventivně užívat probiotika nebo vlákninu.
Zácpa
Hormonální změny mohou také způsobit potíže s vyprazdňováním. Nepomohou-li režimová opatření (zvýšený příjem tekutin a ovoce, kysané mléčné výrobky, přiměřená pohybová aktivita), mohou těhotné ženy použít laktulózový sirup (Laktulosa® Biomedica, Lactulosa® AL), který změkčí stolici a usnadní její odchod. Působí pouze v tlustém střevě a do organismu se vůbec nevstřebává. Dalším řešením jsou glycerínové čípky, které působí podobně (změkčují a zvětšují objem stolice), případně šetrné dětské projímadlo Easylax® v ampulích, jejichž obsah se zavádí přímo do konečníku.
Hemoroidy
S postupujícím těhotenstvím dochází také k zatížení cév a celého kardiovaskulárního systému. Může proto docházet k nejrůznějším potížím s tím spojeným. Od výkyvů krevního tlaku přes bušení srdce a dechovou nedostatečnost až po otoky a bolesti nohou, vznik křečových žil a hemoroidů. Tlak, který je vyvíjen na spodní polovinu těla a oblast pánve spolu s častějším posedáváním a zácpou přispívají k rozvoji nepříjemných hemoroidů. Důležitá je jak prevence, tak hygiena a léčba. K omývání se doporučují přípravky s obsahem dubové kůry (např. jemná mycí emulze Herbalon®), k pravidelnému ošetřování pak kombinace mastí a čípků. Například mast Procto-Glyvenol® (od 4. měsíce těhotenství a s respektováním doporučeného dávkování), bez omezení pak mast a čípky Preparation H® nebo čípky HemaGel® Procto. O užívání přípravků na zpevnění cévní stěny, které předcházejí vzniku otoků a křečových žil (např. Venoruton® Forte) se poraďte s gynekologem. Vhodné je nošení podpůrných podkolenek či punčoch.
Léčiva vhodná při kojení
V následujícím článku se věnujeme léčivům vhodným k použití při kojení. Možná by se Vám mohl hodit i náš článek s informacemi co si sebou vzít do porodnice. Věříme, že Vám těmito informacemi pomůžeme.
Vaše GigaLékárna ;-)
Důležité upozornění
Informace uvedené na této stránce mají informativní charakter a jsou poplátné okamžiku, kdy byly sepsány. Přestože se na tomto textu podílelo několik lékárníků z GigaLékárna.cz, je důležité uvést, že informace jsou obecné. Příbalové informace u léčivých přípravků se průběžně mění dle nejnovějších poznatků a je tedy potřeba se řídit vždy informací uvedenou v příbalovém letáku u konkrétního přípravku a to v okamžiku, kdy jej budete chtít používat.