Co je to detoxikace
Detoxikace je proces, kdy se tělo zbavuje škodlivých látek, které se do těla dostávají nebo které se v něm tvoří. Organismus se do určité míry zbavuje škodlivých látek sám prostřednictvím vlastních mechanismů, jako je například pocení, vylučování odpadních látek močí a stolicí, vydechovaným vzduchem nebo hlenem (sekretem z dýchacích cest). V současné době, kdy jsme obklopeni velkým množstvím chemických látek v ovzduší, v potravě a celkově v prostředí kolem nás, je však detoxikační schopnost organismu často nedostačující a je potřeba ji podpořit. Detoxikací tedy rozumíme také podpoření vlastních detoxikačních mechanismů očistou těch soustav a tkání, které se na vylučování škodlivin nejvíce podílejí. Patří sem trávicí soustava, játra a ledviny, ale také kůže a lymfatický systém.
Co jsou to toxiny a odkud se dostávají do našeho těla
Toxiny jsou škodlivé látky, které přijímáme do těla spolu s vdechovaným vzduchem, konzumací chemicky upravených potravin, používáním nevhodných kosmetických přípravků, užíváním nadměrného množství léků nebo pobytem ve znečištěném prostředí. Tyto látky působí na tělo dráždivě, nebo dokonce škodlivě, brání správné funkci organismu a oslabují imunitní systém. Při dlouhodobém působení mohou vyvolat zdravotní potíže nebo i chronická onemocnění. Cílem detoxikace je tedy optimalizovat přirozené pochody v těle tak, abychom se cítili dobře po fyzické i psychické stránce.
Nejběžnější zdroje toxických látek
- Chemicky ošetřované a upravené potraviny (dochucovadla, konzervanty, stabilizátory, barviva)
- Nevhodné a nekvalitní potraviny (fast food, polotovary, plesnivá jídla, alkohol)
- Léčiva používaná u hospodářských zvířat (antibiotika, hormony aj.)
- Znečištěné ovzduší, cigaretový kouř, výfukové plyny
- Nevhodná kosmetika a dráždivé čisticí prostředky
- Dlouhodobé užívání léčivých přípravků a doplňků stravy, drogy
- Denně používané věci obsahující škodlivé látky (spotřební zboží, hračky, oblečení, nádobí apod.)
- Toxické nátěry, barvy, lepidla, plísně v domácnosti a další.
Na hromadění škodlivých látek se však podílejí i další faktory. Zejména stres, kvalita mezilidských vztahů, hektický způsob života, nedostatek pohybu, spánku a nedostatečný pitný režim s nevhodným zastoupením tekutin.
Nejčastější potíže spojené s nahromaděním škodlivých látek
- Snížená funkce imunitního systému (obranyschopnost organismu) a často se opakující infekce
- Bolesti hlavy, migrény
- Špatná funkce trávicího systému (zažívací potíže, zácpa, průjem, nadýmání apod.)
- Nadváha
- Chronický kašel
- Povlak na jazyku, zápach z úst
- Astma, alergie
- Bolesti kloubů
- Nadměrné pocení
- Vyrážky, nadměrné vypadávání vlasů
- Únava, problémy s pamětí
- Nespavost
- Změny nálad, úzkosti a deprese
- Zadržování vody v těle
Přínosy detoxikace
Jaké tedy můžeme očekávat pozitivní efekty, začneme-li s detoxikací? Především se nám zlepší zažívání, posílí se imunitní systém, tělo tak bude schopné lépe odolávat běžným infekcím, ustoupí chronická únava a potíže se spánkem, zlepší se kvalita pleti a vlasů, postupně se také stabilizuje hormonální nerovnováha, zmírní se podrážděnost. Detoxikace jde také ruku v ruce s hubnutím, můžete proto očekávat také nějaké to kilo dole a zbavení se nežádoucího zavodnění.
Způsoby detoxikace
Stejně jako jarní úklid začíná základní očistou, ani v případě našeho těla tomu není jinak. Abychom nastartovali metabolismus a podpořili funkci jednotlivých orgánů, je základem detoxikace očištění střeva. Ve střevě dochází k produkci trávicích enzymů, štěpení složek potravy a ke vstřebávání důležitých živin, vitaminů, minerálů a vody. Tlusté střevo je osídleno přirozenou mikroflórou, která se podílí na správné funkci, ale slouží také jako první linie obrany proti nežádoucím mikroorganismům, a je proto významnou součástí imunitního systému (dokonce se uvádí, že tvoří až 80 % imunitního systému).
OČISTA STŘEVA
Vyčištění střeva je základem k detoxikaci. Střevo má obrovský vnitřní povrch (cca 300 m2), který je nezbytný pro jejich funkci. Následkem nevhodné stravy může být tento povrch zanesen zbytky potravy a ty zde mohou přetrvávat několik týdnů i měsíců a celkově omezovat funkci střeva. Dochází tak nejen ke snížení vstřebávání důležitých látek, ale také k hromadění odpadních produktů, převládání hnilobných a kvasných procesů, které ničí přirozenou střevní mikroflóru, způsobují trávicí potíže a mohou postupně vyvolat i závažnější onemocnění.
Jaké jsou tedy kroky k jeho očištění?
1. Změna jídelníčku
Důležité je zařadit do jídelníčku velké množství vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny a kvalitních bílkovin. Ostatní složky potravy (zejména červené maso, jednoduché cukry, bílá mouka, rýže a těstoviny, tučné a kořeněné pokrmy, sůl a mléčné výrobky, vyjma těch zakysaných – jogurty, kefíry, tvaroh) bychom měli na nějakou dobu zcela vyloučit.
Jednoduchou pomůckou pro zařazení vhodných potravin je samo jaro. Tedy většina zelených potravin, ať už se jedná o zeleninu, ovoce či bylinky. Například špenát, medvědí česnek, brokolice, okurka, petrželka, řapíkatý celer, chřest, řeřicha, salát atd. Doporučuje se také jíst sezónní ovoce a zeleninu, tedy to, co se v daném období pěstuje a je snadno k mání i z domácí produkce.
2. Dostatečný pitný režim
Klíčem k úspěchu je pak samozřejmě pitný režim. Bez tekutin je vláknina tělu spíše na škodu, na to je opravdu velmi důležité myslet! Ideální je čistá voda bez bublin a bez dochucení. Vhodné jsou také bylinné čaje, zvláště ty, které podpoří detoxikaci (viz dále).
3. Mechanická očista – klystýr, roztoky určené k výplachům střev
Také mechanická očista střev je jako prostředek k podpoření detoxikace vítaná. Klystýr má efekt spíše na koncovou část střeva, tedy konečník, kde se hromadí stolice. K celkovému a důkladnějšímu vyčištění tlustého střeva slouží tzv. vyprazdňovací roztoky, které se podávají ústy a obvykle spolu s větším množstvím tekutin. Pozor ovšem na použití laxativ (projímadel), která střevo silně dráždí, ta nejsou k tomuto účelu určená ani vhodná. Ideální pro laiky, je očista střeva pomocí vlákniny s možností podpoření probiotiky.
Výbornou variantou na očistu střeva je také přípravek Enterosgel.
STRAVOVACÍ NÁVYKY
Málokdo si uvědomuje, že podpořit trávení je možné již v ústech. Základem je totiž důkladné rozmělnění (rozžvýkání) potravy. Pomalé žvýkání a také soustředění se na samotný rituál přijímání jídla je pro další jeho zpracování neobvykle významný. Dochází totiž k uvolňování potřebného množství slin a trávicích šťáv, nastartování trávicího procesu, zvýší se objem krve, která cirkuluje ve sliznici úst, a tím k rychlejšímu odvodu odpadních látek.
Naopak nevhodné je konzumovat potravu, jsme-li ve stresu nebo jiné emočně vypjaté situaci. Je prověřeno, že produkce trávicích šťáv je v těchto okamžicích silně omezena, a trávení je tím pádem znesnadněné, náročné a neúplné s větším množstvím nestrávených zbytků.
PODPORA DETOXIKACE
Detoxikaci vnitřní je možné podpořit několika způsoby.
1) Fyzické aktivity
Všeobecně se během detoxikačního období nedoporučuje zvýšená fyzická zátěž. Vhodné jsou proto ty formy aktivity, které tělo příliš nezatěžují, ale podporují detoxikační procesy.
- Pilates – protahování a posilování těla
- Jóga – podpora přirozených procesů, harmonizace těla i ducha
- Strečink – podpoření krevního oběhu s protažením
2) Relaxační metody
Relaxace je důležitá pro psychickou pohodu i správné tělesné pochody včetně detoxikace. Psychická stránka je pro tělesné funkce velmi důležitá. Je dokázáno, že na rozvoji nemocí, zejména těch chronických, se psychika podílí ve značné míře.
Naučte se také správně dýchat. Povrchní dýchání je nešvarem současné doby. Nedostatečné okysličování tkání, křeče a také špatná detoxikace souvisí se špatným dýcháním. Meditace a relaxační techniky vás naučí správnému dýchání a podpoří detoxikaci organismu i psychickou pohodu.
Nezapomínejte rovněž na dostatek spánku, kvalitního spánku a odpočinku. Nejedná se o lenošení, ale o nutný odpočinek, který potřebuje každé tělo k regeneraci a správné funkci všech pochodů v organismu.
3) Doplňky stravy
Ne vždy je možné pouze stravou tělo zbavit všech škodlivých látek. K dispozici je však velké množství přípravků, které sice neudělají práci za vás, nicméně mohou detoxikaci významně podpořit. Uvedené přípravky naleznete v samostatné kategorii Detoxikace, nicméně zde uvádíme hlavní zástupce:
Chlorella
Chlorela je zelená sladkovodní řasa, která je bohatým zdrojem bílkovin, vitaminů a minerálů.
Yucca
Yucca je rostlina, která významně podporuje čištění trávicího traktu, podporuje funkci jater.
Aloe vera
Aloe ovlivňuje zažívání a regeneraci organismu.
Zelený ječmen
Zelený ječmen je oblíbený bohatý zdroj vitaminů, minerálů a aminokyselin, pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu (vyrovnává překyselení organismu).
Lněné semínko
Lněné semínko je významným zdrojem vlákniny, podporuje očistu střeva.
Kombinované doplňky stravy
Existuje řada doplňků stravy určených k detoxikaci, které jsou kombinací (nejen) uvedených bylin. Např.:
Mimo to jsou k dostání i kompexní přípravky, které v rámci postupné detoxikace řeší i odstranění parazitů.
4) Bylinky
V rámci pitného režimu a detoxikace jsou vodné především mladé kopřivy, pampelišky, ostropestřec nebo přeslička. Použití konzultujte v lékárně.
5) Alternativní metody
V současné době je velmi oblíbenou metodou rovněž alternativní terapie. Ani detoxikace není výjimkou. Obrátit byste se měli na odborníka s dlouhou praxí a pozitivními ohlasy. Homeopatika, Schüsslerovy soli, tradiční čínská medicína, Bachova květová terapie a další metody si získávají čím dál více na oblibě. Nezatěžují tělo, umožňují komplexní diagnostiku a léčbu nejen těla, ale i duše.
6) Masáže, sauna, koupele
Neměli bychom zapomínat ani na prostředky, které zdánlivě dělají dobře našemu tělu pouze zvenčí. Masáže podporují krevní proudění, a tím urychlují odplavení toxinů. Medové masáže navíc podporují detoxikaci.
Lymfatické masáže podporují proudění lymfy. Lymfatický systém slouží, podobně jako krevní oběh, k rozvádění živin a kyslíku do tkání a také k filtraci a odstraňování toxických látek z těla. Nemá však pumpu ve formě srdce jako krev, proto při jeho nedostatečné funkci lymfa stojí, tvoří se celulitida, toxiny nejsou odváděny a tekutina se hromadí. Speciální lymfatické masáže pomohou lymfu opět rozproudit a podpoří odvodnění i detoxikaci organismu.
Sauna podporuje odvod odpadních látek z těla. Při zvýšené teplotě dochází k lepšímu prokrvení a zvýšené pocení pomáhá odvádět látky rozpustné ve vodě potem. Zejména je-li doplněna masáží pod studenou sprchou.
Koupele také mohou podpořit detoxikační proces. Zvyšují prokrvení pokožky a přispívají k relaxaci organismu. Mohou být podpořeny přidáním mořské soli, ovsa, esenciálních olejů (např. skořice, jalovec nebo vinná réva) nebo rašeliny.
PRO KOHO JE DETOXIKACE VHODNÁ A PRO KOHO NE
Detoxikace by měla vždy probíhat nenásilně. Pokud se k ní nutíte, necítíte se na to nebo vás k ní tlačí někdo jiný, není to dobré. Psychický blok brání i fyzické očistě. Uvědomte si, že detoxikace je přínosem pro vaše tělo, pomůže vrátit harmonii vašemu tělu a všem procesům, které v něm probíhají, zlepší váš vzhled i to, jak se cítíte, vrátí vám energii a chuť do života. Není potřeba několikadenní půst, ani radikální omezení jídla. Vše by mělo probíhat tak, abyste se cítili dobře.
Důležitý je pitný režim, vyloučení alkoholu, drog a kouření… Zařazení spousty ovoce a zeleniny, bílého masa, ryb a kvalitních bílkovin. Pokud máte rádi sladké, zařaďte do svého jídelníčku sušené ovoce, med a oříšky. Také zakysané mléčné výrobky vhodně podpoří trávení i detoxikaci.
Kontraindikací pro detoxikační kúry jsou závažná metabolická onemocnění (cukrovka, onemocnění štítné žlázy) a onemocnění ledvin a jater, chronická onemocnění srdce a oběhového systému a akutní infekční onemocnění. V těhotenství a při kojení, u dětí a starších osob je lepší konzultovat postup s lékařem či lékárníkem. V případě, máte-li pochybnosti, je-li pro vás detoxikace vhodná, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Další články ...