Vážení zákazníci,
omlouváme se za omezení dostupnosti informací o produktech ze skupiny doplňků stravy od 14.12.2012 z důvodu (v roce 2012) nové (a v roce 2019 ...) stále nedodělané legislativy.

Legislativa týkající se označovaní potravin

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20.12.2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin a nařízení komise (EU) č. 432/2012 ze dne 16.05.2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin jiných než tvrzení o snížení rizika onemocnění a o vývoji a zdraví dětí, je nutné přizpůsobit texty na webových stránkách (stejně jako jakékoliv jiné reklamní materiály) k datu 14.12.2012.

Popisy na produktech

Co se týče popisů uvedených na vlastních produktech, tak Státní zemědělská a potravinová inspekce (SZPI), která je kontrolním orgánem, potvrdila, že potravinám, které nemají zdravotní tvrzení v souladu s nařízením, byl schválen doprodej až do doby jejich použitelnosti. Nicméně výrobci je již nesmějí uvádět na trh, takže se doprodají produkty, které jsou nyní na distribucích a v lékárnách. Nové produkty od výrobců již musí obsahovat tvrzení v souladu se schválenými zdravotními tvrzeními.

Odkazy

Osobní názor

Zásadní problém vidím v tom, že z několika tisíc tvrzení, jimiž se komise řadu let zabývá, je aktuálně jen pár set schválených a ty se týkají víceméně jen vitamínů a minerálů. Ostatní tvrzení jsou v procesu s nejasnou dobou dokončení, což je vzhledem k výrobcům (i prodejcům) potravních doplňků docela nefér. Podle zákulisních informací to někteří výrobci do budoucna hodlají obcházet přidáváním vitamínů, které mají schválené tvrzení, do svých přípravků. Zda je toto cesta správným směrem pochybuji (už vidím, jak ve všem bude vitamín C). V procesu zavádění uvedených nařízení do praxe vidím ukázkovou práci byrokratického aparátu EU. Kdy chvályhodný záměr vyčistit zrno od plev (co si budeme povídat, internet je plný přípravků "fungujících" od nachlazení, přes erekci až po AIDS), pokulhává na obě nohy v způsobu provedení. K většině látek neexistují schválená tvrzení a nelze tak u nich uvést na co je lze použít. Ukázkový je stav u bylin, které se používaly po staletí, ale dnem 14.12.2012 se pravděpodobně stanou neúčinné ... dokud tedy komise nerozhodne, že tyto byliny fungují a za jakých podmínek. Uvedené se samozřejmě týká jen doplňků stravy. Léčiva fungují nadále stejně, protože procházejí mnohem složitějším systémem registrace, vyžadujícím ověření účinnosti (u doplňků stravy se hodnotí jen zdravotní nezávadnost).

PharmDr. Pavel Krmenčík, Ph.D.
www.GigaLekarna.cz

 

 
 
Pokud se Vám tento článek líbí nebo Vám pomohl, budeme moc rádi, když ho budete sdílet s přáteli na Facebooku. Děkujeme ;-)
 
 


GigaLekarna.cz